fbpx
Canlı Yayın Play Button
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Sağanak Yağışlı

Diyarbakır’da kurulan yolsuzluk ve rüşvet çarkının detayları ortaya çıktı

13.01.2021
209
A+
A-

Diyarbakır’da kurulan yolsuzluk ve rüşvet çarkında yer edinen isimlerin kurduğu ağ ve bitirdikleri vurgun, teknik ve fiziki takiple ortaya çıktı.
Diyarbakır eski İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer ile öğretmen S.D. Ve işgören H.E.T.’nin ihbarında bulunmasıyla Diyarbakır Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’na meydana getirilen kimi alımlar ve işletmeye verilen mülklere dair ihaleler üzerinden gerçekleştirilen vurgunun bilgileri ortaya çıktı. Eğitim Bir Sen ile Memur Sen Diyarbakır eski İl Başkanı olan Diyarbakır Öğretmenevi Müdürü Yunus Memiş, müessese yöneticileriyle beraber İl Milli Eğitim Müdürlüğü eski Yardımcısı Serkan Batur, Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu ve Yusuf Vural, Şeyhmus Mete, Nihat Güneş gibi iş insanlarının da aralarında bulunmuş olduğu 26 ismin, haklarında açılan dava ile sanık sandalyesine oturduğu yolsuzluk ve rüşvet çarkının bilgileri oldukca dikkat cazibeli.

Diyarbakır Öğretmenevi’nde 2016, 2017 ve 2019 yılları içinde doğrudan temin ya da ihale kanalıyla yapılan malzeme alımı, tadilat, kafe imal inşaatı, kuruma ait restaurant ve kafenin işletmeye verilmesi, kahvaltı alımı şeklinde oldukca sayıda ihale üstünden oluşturulan davada, sanıklara yönelik görevin kötüye kullanılarak usulsüzlük yapılması, resmi ve özel belgede sahtecilik, gizli kalması gereken ihale bilgilerinin rüşvet karşılığında dağıtılmasıyla kamuyu zarara uğratma, bu suça konsorsiyum etme ve zimmet suçlamaları yönetildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran, yürütülen soruşturma kapsamında dosyanın bir numaralı sanığı Öğretmenevi Müdürü Yunus Memiş’in, kurumda doğrudan temin veya ihalelerden elde etmiş olduğu haksız hasılatı, kamu görevlisi olması nedeniyle mal beyanında bulunamayacağı için Sur Kuyumcusu adlı işyerinde, Winner Fitnees Woman isminde spor salonuna gayri resmi ortak olarak, yeniden üçüncü şahıslar üzerine vasıta satın alarak ve takip edeni yapılamayan bitcoin isimli dijital para almak üzere değerlendirdiği ortaya çıktı.

PARALAR KUYUMCUYA AKTI

Yapılan teknik ve fiziki takip, alınan şüpheli ve sanık beyanlarından Memiş’in suçtan meydana gelen malvarlıkları değerlerini ilk işleme doğal olarak tuttuğu yerin Sur Kuyumcusu isimli iş yeri olduğu saptandı.

İşletmenin sahipleri olan dava sanıkları Mustafa Engin ve Celil Engin’in bir kamu görevlisi olan Memiş’in düzenli olarak elden getirildiği kayıt dışı paraları alarak kuyumcuda muhafaza ettikleri ya da altın olarak değerlendirdikleri tespit edildi. Soruşturma dosyasında Memiş’in kuyumcusunun sahipleri olan Mustafa Engin ve Celil Engin’le bu para trafiğinin yer aldığı oldukça sayıda tape yer aldı.

Yapılan fiziki takipte Yunus Memiş’in 15 Ekim 2019 günü, daha öncesinde kuyumcuya bıraktığı parandan 90 bin TL’yi dava sanıklarından olan Öğretmenevi Müdür Yardımcısı Mustafa Yaşar’ı göndererek kuyumcudan aldırttığı kamera kayıtlarına yansıdı. Memiş’in kuyumcu dükkânının sahiplerinde bulunan parasını, yeni alacağı bir araç bayisinin banka hesabına havale ettirmeye çalıştığı, sadece havale ücreti ödeneceği ortaya çıkınca Yüksel Gümüş isminde şahsı göndererek 146 bin TL aldırdığı ve Yüksel Gümüş’ün bu parayı vasıta bayisine götürerek verdiği, sonrasında da Yunus Memiş’in oğlu Ahmet Yasin Memiş adına 21 AAP 793 plakalı vasıta satın almış olduğu, böylelikle suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini akladığı belirlendi.

Yunus Memiş’in 27 Kasım günü aynı kuyumcuya 165 bin TL para bıraktığı belirlenirken, 14 Aralık 2019 günü ise, dosya sanıklarından Vural Yapı Aydınlatma İnş. San. Tic. Ltd. Şti.’nin sahibi Yusuf Vural’ın geldiği Sur Kuyumcusu’ndan içerisinde 6 deste para bulunan siyah poşetle ayrıldığı kamara görüntüleriyle kayıt dibine alındı.

1,5 AYDA 340 BİN TL YATIRDI

Kuyumcuya yapılan baskında el konulmuş olan ajandaya nazaran, 12 Ekim ile 27 Kasım 2019 tarihleri içinde toplam 340 bin para yatırıldığı 24 Ocak 2020 evveliyatına kadar bu paranın 296 bin TL’sin çekildiği belirlendi. Diyarbakır Sulh Ceza Hakimli kararıyla Memiş’in kuyumcuda emanet bıraktığı 20 bin TL paraya el konuldu. Memiş, polisteki ifadesinde şunları söyledi:

“Yapılan hesap hareketleri ile ilgili benim hatırladığım araç için para almışız bir de 296 bin külçe altın almışız yahut 298 bin o yörede bir altın aldık. Sürekli sirkülasyon olması doğrusu zaman zaman para alıp bırakmışızdır ancak bu sirkülasyonun hepsi bana ilişkin değildir. Şu an hatırlamıyorum. Bir önceki soruda altını aldığım miktarı hatırladım fakat siz burda okuyunca tahminen 296 bin TL lik bir altın aldığımı, 100.000 TL babamın parası ve eşimin altınlarını paraya çevirerek külçe altın aldım. Okunan paralardan bazıları bana aittir. Bazılarını hatırlamıyorum.”

Sanık kuyumcu Mustafa Engin ise, alınan ifadesinde “Yunus Memiş bazı zamanlar iş yerimize gelmiş olarak getirdiği nakit paraları emanat olarak kasamızda muhafaza etmemiş için bizlere verirdi, ara sıra de kendisi bizi arardı ben oraya gelemiyorum şuan benim birazcık param var gelin alın kasanızda muhafaza edin derdi ben yada kardeşim Celil gidip kendisinden iş yerinden parayı alırdık ve iş yerimizde bulunan deftere ne kadar verdiğini yazardık. Daha sonra Yunus Memiş bizdeki parasının birisine verilmesi gerektiğinde bizi arardı, biz de gelen şahsa verirdik. Bazen de kendisi gelir emanetteki parasından elden alırdı. Biz kendisini Öğretmen Evi Müdürü olarak tanırız başka ne tür bir iş yaptığından da bilgimiz yoktur” anlatımlarında bulunmuş oldu.

BİTCOİN HESABI

Yapılan telefon dinlemelerinde Memiş’in Şeyhmus Çevik ile yapmış olduğu görüşmelerin ise, suçtan elde edilmiş mal varlığını değerlendirdiği bitcoin yatırımlarına ait olduğu kararına varıldı. Savcılığın talebi üzerine kontrolü Şeyhmus Çevik’te bulunan Memiş’e ilişik dijital para hesabındaki varlıklara mahkeme kararı ile el konuldu. Dijital paralarının Türk Lirasına çevrilmesinden elde edilmiş 56.774,73 TL’lik meblağ, mahkeme kararı ile Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının Adli Emanet banka hesabına aktarıldı.

LÜKS ARACI AKRABASININ ÜZERİNE KAYDETTİ

Yunus Memiş’in Diyarbakır Öğretmenevi’nde karıştığı usulsüzlükler neticesinde elde etmiş olduğu haksız kazançlardan 34 FZ 9963 plakalı Volvo XC60 marka lüks cip alıp, akrabası Zülküf Memiş üzerine kaydettiği de belirlendi. Memiş almış olduğu bu arabayı daha sonra İ.P.’ye sattı. Bu mevzuya ait tape kayıtları ve fiziki takip detayları soruşturma dosyasında yer aldı. Yunus Memiş’in kullandığı ancak oğlu A.Y.Memiş adına kayıtlı olan Skoda marka aracın üçüncü kişiye devredilmemesi için mahkeme kararıyla şerh konuldu

SPOR MERKEZİ ORTAKLIĞI

Memiş ve diğer birtakım sanıkların elde ettikleri haksız hasılatları aklamaya çalışmış oldukları tespit edilen bir diğer yer, Diclekent Villaları’nda faaliyet gösteren Winner Women Fitness Spor Merkezi adlı iş yeri oldu.

Resmi sahibi Mustafa D.’nin olduğu bu iş yerine aynı zamanda dayısı olan Yusuf Vural, Yunus Memiş ve dosya şüphelilerinden kuyumcu R.E.’nin ortak olduğu teknik ve fiziki takip kararı belirlendi. İş yerinin gizli ortaklarında olduğu değerlendirilen kuyumcu R.E. Ile Yunus Memiş içinde 26 Kasım 2019 günü saat 10:49’da yapılan telefon görüşmesinde şu diyaloglar yaşandı.

“….
RE.: Abi sen kurumdasın … Hacı abi
Yunus Memiş : Şeye gittim şimdi
R.E.: He
Y. Memiş : Oraya odayı düzeltiyorlar
R.E.: Hıı
Y. Memiş : Ondan sonra oraya daha …
R. E.: Sen abi bak onun için ben seni aradım madem hani o odayı … Abi sen kimseye para mara verme abi tamam
Y. Memiş : Niye
R. E.: Verme abi para abi para sende kalsın abi sen onlardan para al bu ödemeyi sen yap abi madem oraya gidiyorsun abi sen yap bu ödemeleri kirayı da sen ver işçilerin maaşını da sen ver artık ulus seni kabullensinler şu demek oluyor ki senin otoriteliğini artık sen şey yap
Y. Memiş : Hee parayı tamam yok ben şey yapacağım diyeceğim ki gelin abi abi hangi işçinin ne var gelsinler ben vereyim
R. E.: He aynen
Y. Memiş : Ya da hesaplarına aktaralım
R. Elbat : He söyle Yusuf getir parayı söyle … Sende parayı getir söyle artık ben burdayım ödemeleri ben yapıyorum maaşları da ödüyorum şeyi de ödüyorum tamam abi
Y. Memiş : He he
R. E. : Kimsenin yanına para verme abi ha
Y. Memiş : Tamam olur

Bu telefon görüşmesinin arkasından aynı gün saat 13:13’de Yunus Memiş ile Yusuf Vural bahse konu olan Winner Women Fitness Spor Merkezi’nde bir araya geldi. Memiş bu görüşmede 16 milyar olduğu belirlenen para verdi. Bu görüşmenin arkasından aynı gün söz mevzusu paraya ilişik spor merkezinin gizli saklı ortakları belirlenen R.E. Ve Yunus Memiş içinde şu telefon görüşmesi gerçekleşti:

“…
R.E.: Sen bu Yusuf’a para mara verdin mi 16 Milyar bir şey
Yunus Memiş : Evet verdim
R.E.: Niye verdin abi
Y. Memiş : Dedim ki akşam ben geleceğim kendim dağıtacağım
R.E.: Ee verme abi niye verdin sen Allah razı olsun sen niye veriyorsun ya
Y. Memiş : Ben sana dedim ya
R.E.: Ben sana dedim
Y. Memiş : Ama ona şunu dedim
R.E.: Ben sana ne dedim dedim ki abi dedim he
Y. Memiş : Ona şunu dedim Yusuf hocam dedim ki al bu parayı buraya bırakıyorum
R.E.: He
Y. Memiş : Ama ben kendim geleceğim insanlara. Dedi ‘yok kızlara veriyorum kızlar dağıtsın’ dedi. Yok kızlar dağıtmasın dedim. Buranın patronu biziz dedim. Bana veriyorsun ben dağıtıyorum dedim. Kendi elimle insanlar beni tanısın
R.E.: … O da ona düşen parayı da o da gelsin versin şu demek oluyor ki ha”

Emniyet’teki sorgusunda söz konusu görüşmelerin sorulmuş olduğu Memiş, “Ben Winner Women Fitness isimli iş yerinin ortağı değilim. R.E. Adlı şahıs ile aramızdaki görüşmeler espri amaçlıdır” yanıtı verdi.

Yunus Memiş’in Öğretmenevi‘nden hukuka aykırı elde ettiği şahsi menfaatleri gayri resmi ortak olarak aklamak üzere değerlendirmesinden ötürü 5271 sayılı CMK 128. Maddesi uyarınca Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile Winner Fitnees Woman adlı iş yerine el konulup, iş yeri demirbaşları tasniflenerek yediemin olarak iş yeri yetkililerine bırakıldı.

YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

%d blogcu bunu beğendi: