fbpx
Canlı Yayın Play Button
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı

Tarikatların Dersim çıkarması mı? Cemevi’nin yıpratılma çabasımı?

08.01.2021
203
A+
A-

Pirha internet sistesinde geçtiğimiz günlerde yayınlanan makalede , Ali Ekber Yurt ve Tunceli Cem evi yönetimi hedef alındı. Dersim Araştırmaları  Merkezi tarafından organize edilen  Aralık ayı saha çalışmasında , Dersim bölgesinde Sunni tarikat örgütlenmelerinin giderek yaygınlaştığını ” Tarikatların Dersim Çıkarması ”olgusunun ciddiye alınması gerektiği belirtilmişti.

Aralık ayı boyunca Dersim kamuoyu üzerinde estirilen algı ve kamuoyu yaratma çalışması meyvesini vermiş, Dersim Halkı bu temelde bilgilendirilmişti.Bu temelde Dersim’de tarikat örgütlenmesi ve Asimilasyon çalışmaları noktasında ,Pirha muhabirleri Tunceli Cemevi başkanı Ali Ekber Yurt Dede ile söyleşi gerçekleştirmiş.

Pirha’nın yaptığı haber ve başlıklar objektif bir habercilik anlayışını karşılıyormu ? kamuoyunun bu en temel nesnel değerlendirmelerde bulunacağını düşünüyoruz.

Dersim’de Ali Ekber Yurt Dede’nin de ifade ettiği gibi 10 bin civarında Asker, Memur ve öğrenci sunni vatandaş yaşamakta. Dolayısıyla azınlık durumunda olan bu kesimin kendi ihtiyaç ve gereksinimleri ölçütünde bu tür eğilimlere gitmeleri son derece normal bir durum.Aynılar aynı yerde ,ayrılar ayrı yerde kendini kimliksel olarak ifade etmeye çalışıyorsa bunu sosyolojik olarak yargılamanın bizim hakkımız olduğunu düşünmüyoruz. Hele hele fikir ve vicdan özgürlüğünü savunduğunu idda eden anlayış ve ideolojilerin farklılıklara tahamülsüzlüğü kanımızca ironi durumudur.

Her toplumsal yapının sınıf,kültür,gelenek ve inanç örgütlülüğünü gereksinimleri ölçütünde kurması yanlış bir durum değildir. Haber’in başlığını oluşturan ve yazı içeriği ile algı oluşturmaya çalışanların en temel kaygısı asimilasyon ölçütünde olmuştur.Sosyolojide  Asimilasyon; çoğunluk veya erk sahibinin baskısıyla, farklılık gösteren grupların, bunların kültür birikimleri ve kimliklerinin, baskın yapı içinde eriyerek yok olmasıdır. Dolayısıyla asimilasyonun asimetrik yani tersinden oluştuğunu idda ediyorlar ,bu anlayışı savunanlar.

Dersim’in %85 Alevi’lerden oluşuyor, Sosyolojik açıdan sunni azınlığın bu tür kaygı yaşaması daha rasyonel bir durumdur.Dersim’de ki sunni azınlığın taşıması gereken kaygıyı , bu kesimlerin yaşaması trajı komik bir durumdur. Ali Ekber Yurt Dede’nin ifade ettiği gibi , sınıfsal ve pragmatik çıkarları doğrultusunda belirli bir kesimin asimilasyona uğraması sonuç olarak münkündür, ancak bu durum münferit olacağı için belirleyici bir kıstas değildir.

Devlet , hakin sınıf ve iktidarların asimilasyonu ise  sosyolojide ,asimile edilmek istene halk yığınlarının en temel değerlerine saldırı ve dezanformasyon faliyetleri ile oluşabilir. Dolayısıyla Dersim ve çevresinde yaşayan Kızılbaş Kürt toplumunu asimile etmek isteyen ,hakim sınıf ve iktidarlar ,o inancın en temel değerlerine saldırarak oluşturmaya çalışacaktır.

Alevilerin asimilasyonuna karşı çıkan canların ,Cem evlerinin yaygınlaşması ve Alevi kurumsal yapısının oluşturulmasını elzem olarak esas almaları gerekirken, Cem evlerini yıpratmaya çalışmaları derin bir çelişkidir.

Asimilasyona dolaylı ve dolaysız hizmet konusunda rol çalma yada ,hakim sınıf ve iktidarlara hizmet konusunda derin endişeleri yaşamaktayız. Alisiz Alevilik, Milliyeçi Türkçü Alevilik yada Kızılbaş ocaklarının bektaşi dergahları altında birleştirme çabası ,tesadüfen gelişen durumlar değildir.

Aleviler’i Anti Emperyalist, anti faşist ve her türden gericiliğe karşı ,başta işçi sınıfı ve demokrasi güçleri saflarında mücadeleye çağırmaları gerekenler, sunni çellişker ve uzlaşmaz (antigonist) çelişkiler yaratarak,toplumları ayrıştırmaya çalışmaktalar…

Türkiye’nin en büyük Cem Evini , HDP’li eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan’ı Osman Baydemir döneminde Diyarbakırda açıldı. Diyarbakırda böyle bir Cem evi açtıklarından dolayı, Osman Baydemir ve HDP’li yetkileleri kutluyoruz. Fikir ve vicdan özgürlüğü savunanların yapması gerekende budur.Diyarbakır’da Alevi azınlığın gereksinimleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak ,hizmet sunmuşlardır.

Batı bölgelerinde Alevi azınlığın olduğu alanlarda, Cem evi istemiyoruz algısı oluşursa bu canlarımız memnun olacaklarmıdır?

Ali Ekber Yurt söyleşisinde, Sunni hocaların hizmetine  ve Cenazelerde kuran okunmasına karşı olduğunu belirtmiş, neden bu söylemi hafife alıyorsunuz? Bu asimilasyona karşı duruş değilmidir?

Değerli dostlar mesele asimilasyon endişesi değil , mesele Tunceli Cem evini nasıl yıpratır  ve ele geçirirz meselesidir. Düzgün Baba Cem evi özgülünde yaratılan algı operasyonu ve Tunceli Cem evi dedesi Ali Ekber Yurt ölçütünde karalama çabası içerisine girenlerin hedefi budur.

Çeşitli milliyetlerden ve inançlardan halkımızın onca sorunu varken ,böyle uzlaşmaz sunni çelişkileri yaratmaya çalışanların amaçları nedir?

Sınıfsal, Ekonomik, Etnik ve İnançsal çelişkiler ölçütünde programatik düşünceler yaratmak yerine, çelişkileri derinleştirmek demokrasi ve devrim mücadelesine yarar getirmez.

Faşist iktidara ve hakim sınıflara karşı mücadele esas alınmalıdır.Çelişkiler derinleştirilmemeli ve tüm halk yığınları demokrasi ve sınıf mücadelesi temelinde şekillendirilmeye çalışılmalıdır.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfedarasyonu ve Almanya Alevi Fedarasyonunu , Almanya’da Aleviliği tanıtma noktasında yürüttüğü çalışma noktasında kutlarız. Bu temelde Almanya’da Aleviliğin tanınması büyük bir başarıdır. Aleviliğin kendine özgü inanç olarak nitelendirme konusunda eleştirilerimiz olsada ,kurumsal olarak yaptıkları çalışmalar açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Ulusalcı faşist yapılanmaların ve Milleyetçi türkçü Alevi yapılanmasın Aabk ve Başkanı Hüsyenin Mat’ı hedef alması noktasında, tüm Alevi Toplumunu Hüseyin Mat ve Aabk’yı sahiplenmeye çağırıyoruz.

Editörün Köşesi

 

ETİKETLER:
YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

%d blogcu bunu beğendi: